sobota, 21 czerwca 2014

Źródła inspiracji

Źródeł inspiracji przy tworzeniu kolejnych wnętrz jest tak wiele, że czasami trudno mi jest zdecydować się na jedno z nich. Od jakiegoś czasu, zafascynowana jestem ludzką twarzą, a właściwie tym, co można z niej wyczytać. Podobno nie tylko oczy są zwierciadłem duszy, ale cała twarz. Przygotowując wpis do tego posta, znalazłam na stronach fokusa.pl artykuł Moniki Florek-Moskal opisujący ten temat. Autorka zastanawia się, czy rzeczywiście jest tak, że z twarzy możemy wyczytać cechy osobowości człowieka? Z przytoczonych przez autorkę "badań prof. Perreta wynika, że potrafimy "na oko" ocenić pięć kluczowych cech osobowości: otwartość, ekstrawagancję, zgodność, sumienność i neurotyzm. I tak osoby o wystających kościach policzkowych i blisko rozstawionych oczach mają wyższy stopień neurotyzmu niż inni. Ludzie o szerszej twarzy i podniesionych brwiach są otwarci i zgodni. Mocna szczęka i wyraźnie zaznaczona żuchwa u mężczyzny kojarzy się z siłą i agresją. Szeroko rozstawione oczy - z infantylnością i niską inteligencją, a pełne wargi z delikatnością". Rozpoznawanie w twarzy cech osobowości nazywamy fizjonomiką. I choć fizjonomika jest uważana za pseudonaukę, czyli zbiór twierdzeń nieakceptowanych powszechnie przez środowisko naukowe, to myślę, że warta jest uwagi i zastanowienia.
Trudno bowiem przejść obojętnie obok zdjęcia zielonookiej Afganki Steve'a McCurry'ego, które po raz pierwszy pojawiło się na okładce magazynu National Geographic w czerwcu 1985r.

Dacon Design_interiors-blog-Brave-Festival

Steve McCurry wykonał to zdjęcie bezimiennej dziewczyny w pakistańskim obozie uchodźców Nasir Bogah w 1984r. W tych zielonych, dużych oczach świat mógł zobaczyć całą tragedię Afganistanu. 
Doskonałe zdjęcia portretów ludzi znajdują się na plakatach kolejnych edycji Brave Festival, który od dziesięciu lat organizowany jest na terenie Wrocławia. Brave Festival to festiwal ludzi, którzy odważnie mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, tradycja i duchowość. Jest to festiwal kultur osamotnionych, często zapomnianych lub porzuconych. Na plakacie tegorocznej edycji festiwalu znajduje się hinduska ascetka Sabrina, która po śmierci swojego męża żyje na uboczu społeczeństwa na rzecz pogłębiania własnej wiary. Autorem tego zdjęcia jest Laurent Auxietre, znany dokumentalista hinduskich i buddyjskich świątyń. 

Dacon Design_interiors-blog-Brave-Festival
 Źródło: laurentauxietre

Wśród licznych fotografii Laurenta Auxietre wybrałam jeszcze zdjęcie małej dziewczynki, które mnie urzekło.

Dacon Design_interiors-blog-Brave-Festival
 Źródło: laurentauxietre

A oto kilka przykładów aranżacji wnętrz z dzisiejszą inspiracją.

Dacon Design_interiors-blog-twarz

Dacon Design_interiors-blog-fototapeta

Dacon Design_interiors-blog-fototapeta
Źródło: wabisabi
Dacon Design_interiors-blog-fototapeta
Źródło: esidencemagazine.se


Dobrego weekendu! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz