piątek, 25 września 2015

Pomysły na jesień

Dacon-Design-architekt-ksiazki-film-trendy-muzyka

Film Thomasa McCarthy'ego z roku 2003 to mądre, kameralne kino, z dużą dawką ciepła. Świetnie opowiedziana historia trójki przyjaciół nieco poturbowanych przez życie. Karzeł Finbar McBride niezależny pasjonata kolei, stroniący przed wścibskim zainteresowaniem obcych ludzi. Czterdziestoletnia malarka Olivia Haris próbująca poradzić sobie z wielkim dramatem jakim jest utrata syna i rozpadające się małżeństwo. I wreszcie Joe Oramas, właściciel budki z hot-dogami, lubiący ludzi, zbytnio wtrącający się w ich sprawy, opiekun chorego ojca. Każdy z nich jest jednak bardzo samotny, oddalony od zgiełku wielkiej aglomeracji, trochę na uboczu wielkich spraw. Ich losy splatają się w małej miejscowości, w której rodzi się więź, dzięki której łatwiej poradzić sobie z przygnębiającym osamotnieniem. Wzruszające kino na jesienny wieczór.

Dacon-Design-architekt-ksiazki-film-trendy-muzyka-droznik
Książka "Życie to jednak strata jest" to wywiad rzeka wybitnego pisarza Andrzeja Stasiuka z dziennikarką "Gazety Wyborczej" - Dorotą Wodecką. Jest to opowieść o przyjaźni, miłości, kobietach, religii, polityce, książkach, najprościej mówiąc o wszystkim, na co składa się życie. Stasiuk opowiada o Beskidzie Niskim, o wsi, o podróżach, o własnych doświadczeniach i przemyśleniach. To opowieść o człowieku żyjącym na odludziu, genialnym samouku. Człowieku, którego myślenie wychodzi poza wytarte schematy.

Dacon-Design-architekt-ksiazki-film-trendy-muzyka-Stasiuk-Wodecka
Ze strony Polskiego Radia Wrocław: "Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. 

Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku – Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści."

Dacon-Design-architekt-ksiazki-film-trendy-muzyka-koncert-Edyta-Gappert
Jednym z trendów jesiennych we wnętrzach jest prostota, stonowane szarości oraz geometryczne nadruki. Trend idealnie wpisuje się w stylistykę skandynawskich aranżacji, wiem, że bardzo przez nas lubianych :)
Warto zatem zajrzeć na strony H&M Home, aby znaleźć coś dla siebie. 

Dacon-Design-architekt-ksiazki-film-trendy-muzyka-hmhome
James Bay to młody, brytyjski artysta, absolwent słynnej szkoły muzycznej w Brighton. Uwielbiam jego debiutancki album "Chaos and the Calm", w szczególności utwór: "Hold back the river", który dedykuję Wam na weekend :)

Dacon-Design-architekt-ksiazki-film-trendy-muzyka-James-Bay

Źródło: you tube


Dobrego weekendu!

2 komentarze:

 1. Film zobaczę na pewno, historia mnie zaciekawiła. Uwielbiam takie opowieści o zwykłych ludziach i ich zmaganiach z losem. Są zazwyczaj takie prawdziwe.
  Być może sięgnę też po książkę, jeśli czas pozwoli.
  Stasiuka znam i szanuję, ale czy znajdę chwile potrzebne na zrozumienie książki? Zobaczę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film bardzo mnie wzruszył. Lubię proste, życiowe historie. Być może właśnie w nich odnajduję to, co w życiu jest najważniejsze i co jeszcze ma dla mnie jakichś sens.
   Ze Stasiukiem w wielu kwestiach trudno się nie zgodzić. I tak sobie myślę, że wielu z nas chciałoby, aby ich życie było jednocześnie zawodem.

   Usuń