Pages

ZESTAWIENIA KOLORÓW: żółty & szary

O znaczeniu kolorów we wnętrzach pisałam tutaj. 
Dzisiejszym postem chciałabym zainicjować nowy cykl porad dotyczących zestawiania kolorów we wnętrzach. Zestawiając kolory należy pamiętać o najważniejszej zasadzie: inaczej pada światło na płaszczyzny pionowe (ściany) a zupełnie inaczej na płaszczyzny poziome (podłogi). Dlatego też, nie ocenimy właściwie próbek kolorów przeznaczonych na ściany i podłogę, jeśli położymy próbki na jednej z płaszczyzn. Próbki na płaszczyźnie poziomej (podłodze) będą jaśniejsze niż na płaszczyźnie pionowej. Powinniśmy dobierać kolory ścian mając próbki podłogi. Drugą dość istotną kwestią jest zmiana kolorów w zależności od kąta padania światła i sąsiedztwa innych kolorów, które wzajemnie na siebie oddziałują. Zestawiając kolory do poszczególnych wnętrz w mieszkaniu, powinniśmy pamiętać o usytuowaniu konkretnych pomieszczeń względem stron świata. Inaczej będą wyglądać kolory we wnętrzu usytuowanym od strony północnej, a zupełnie inaczej od strony południowej. Kolejną sprawą jest rodzaj oświetlenia we wnętrzu, czyli światło dzienne lub sztuczne. Światło dzienne ma barwę białą, sztuczne jest bardziej żółte. I tak np. żółte ściany w żółtym świetle mogą wydawać się nieco brudne lub będą traciły kolor.

Dacon-Design-interiors-yellow-and-grey

Żółty & Szary
To zestawienie kolorystyczne możemy stosować we wnętrzu w dwojaki sposób: żółte ściany i szare dodatki lub szare ściany i żółte dodatki. Kolor żółty w zależności od jego odcienia doda nam energii, pobudzi do działania lub będzie działać odprężająco. Z całą pewnością jest to kolor pozytywnie wpływający na człowieka. Kolor ten rozjaśni wnętrze, którego okna usytuowane są od strony północnej lub wschodniej. Żółty w jasnym odcieniu (cytrynowym) idealnie pasować będzie do kuchni czy jadalni. W odcieniach ciepłych, zbliżonych do koloru bursztynu, sprawdzi się w łazience lub sypialni. Szary to kolor neutralny, klasyczny, ponadczasowy. Niezwykle elegancki, stanowiący idealne tło dla intensywnych barw. Dobrze tłumi nasze emocje. Ze względu na to, że niektóre odcienie szarego podobne są do barwy stali, srebra i betonu, szary doskonale sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych, minimalistycznych. Idealnie nadaje się również do wnętrz klasycznych, stanowiąc przeciwwagę dla ciepłych kolorów. Szary możemy praktycznie zastosować w każdym pomieszczeniu. Dzięki niemu stworzymy wnętrze z klasą. We wnętrzach jasnych, dobrze doświetlonych światłem naturalnym, użyjmy zimnych odcieni szarego, np. z nutą niebieskiego. Ta chłodna barwa będzie wpływała uspokajająco i relaksująco. Natomiast w pomieszczeniach ciemnych, zdecydowanie sprawdzi się szary kolor w ciepłych odcieniach. 


Dacon-Design-interiors-yellow-and-grey

Dacon-Design-interiors-yellow-and-grey

Dacon-Design-interiors-yellow-and-grey

Dacon-Design-interiors-yellow-and-grey

Dacon-Design-interiors-yellow-and-grey

Oto przykład zestawienia szarych ścian i dodatków z materiałami naturalnymi w ciepłych odcieniach drewna. 

Dacon-Design-interiors-yellow-and-grey

Dacon-Design-wnetrza-zolty-szary

Zestawienie szarego z żółtym w odcieniu złota doskonale sprawdza się w łazienkach. Złotą mozaikę i dodatki, możemy połączyć z szarymi płytkami ceramicznymi. 

Dacon-Design-wnetrza-zolty-szary

Dacon-Design-wnetrza-zolty-szary

 A na koniec kilka dodatków.

Gold&Grey
Tapeta

Gold&Grey

yellow&grey
Źródło: Pinterest


Słonecznego tygodnia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz