czwartek, 9 października 2014

Polska szkoła plakatu - Waldemar Świerzy

Waldemar Świerzy to jeden z twórców polskiej szkoły plakatu z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Autor plakatów, ilustracji do książek, okładek płyt, kalendarzy, znaczków pocztowych. Urodził się 9 września 1931r. w Katowicach. W 1952 r. ukończył studia na Wydziale Grafiki w katowickiej filii krakowskiej ASP. Warsztatu uczył się u prof. Józefa Mroszczaka. Za namową profesora przeprowadził się do Warszawy, gdzie pracował w dziale graficznym Wydawnictwa Artystyczno - Graficznego. W 1956 r. zaczął wykładać w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Prowadził wykłady w Maksyku, Hawanie, Berlinie. W 1994 r. objął pracownię plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace Waldemara Świerzego eksponowane są w największych światowych galeriach, m.in. Institute of Contemporary Art w Londynie, Stedelijk Museum w Amsterdamie czy Kunstbibliothek w Berlinie. Plakaty Waldemara Świerzego zapraszały na najważniejsze filmy i spektakle pokazywane w Polsce. Zaprojektował wiele plakatów do imprez muzycznych, np. do festiwalu Warszawska Jesień. Ikoną, która wyszła spod ręki Świerzego, był plakat zespołu Mazowsze czy plakat cyrkowy z czerwoną twarzą klowna w niebieskim meloniku. Międzynarodową sławę przyniosły mu plakaty z portretami słynnych muzyków - Louisa Armstronga, Duke'a Ellingtona, a plakat z wizerunkiem Jimmiego Hendrixa stał się dla młodych ludzi plakatem kultowym.
Plakat może stać się bohaterem naszych wnętrz. Obcowanie z kulturą to dobry pomysł. Polecam!


Fajnego dnia!

2 komentarze:

  1. Fantastyczne. Do tej pory znałam tylko nieliczne plakaty Waldemara Świerzego, ale po tym co tutaj zobaczyłam będę musiała nadrobić zaległości;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Proponuję zajrzeć do Muzeum Plakatu w Wilanowie: http://www.postermuseum.pl/
    oraz przeczytać bardzo ciekawy artykuł o Polskiej Szkole Plakatu, który ukazał się na stronach culture.pl: http://culture.pl/pl/artykul/polska-szkola-plakatu.
    Pozdrawiam, Agnieszka.

    OdpowiedzUsuń