wtorek, 20 maja 2014

Organic design

Organic design to nurt, który zrodził się w latach 30. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, czerpiąc inspiracje z architektury organicznej Franka Lloyda Wrighta i Charles'a Renniego Mackintosha. Prekursorem tego nurtu był fiński architekt - Alvaro Aalto. Podstawowymi cechami wzornictwa organicznego są m.in. płynne i łagodne linie, organiczne formy, materiały naturalne i syntetyczne. Alvaro Aalto uważał, że bliższe formy naturze lepiej działają na psychikę człowieka. Inspiracją w tworzeniu były fińskie krajobrazy, stąd upodobanie do łagodnych linii i drewna. Aalto opatentował swoją metodę wyginania drewna, która pozwala na przymocowanie nóg bezpośrednio do siedziska. Zaprojektowany przez niego fotel Paimio, stał się jedną z ikon designu. Oparcie fotela wykonane jest z wygiętej, brzozowej sklejki. Konstrukcja oparta na dwóch obręczach ze sklejki była jak na tamte czasy dość nowatorska. 


Fotel Paimio z 1932r.
Projekty Alvara Aalto są proste, funkcjonalne, a przede wszystkim praktyczne. Przykładem może być stołek na trzech nogach - Model no.60. Jego podstawową cechą jest możliwość pionowego składowania. 


Stołek no.60

Pisząc o wzornictwie organicznym nie sposób nie wspomnieć o parze designerów: Charles i Ray Eames. Ich meble stały się ikonami wzornictwa i nieustająco cieszą się uznaniem klientów. Nie zestarzały się, choć od ich powstania minęło kilka dziesięcioleci. Forma tworzonych przez nich mebli jest prosta i czytelna. Eksperymentowali ze sklejką, włóknem szklanym i aluminium. Stworzone przez nich krzesła są przyjazne dla użytkowników za sprawą organicznych kształtów siedzisk. Forma mebli Eamsów jest tożsama z funkcją. Wśród najsłynniejszych projektów pary należy wymienić: fotel Le Longue Chair wraz z taboretem, krzesła Plywood, Aluminuim Chair, Organic Chair, Plastic Armchair, Plastic Side Chair. Zaprojektowali również wiele stołów, stołków i mebli dla dzieci. Od lat 80. ubiegłego wieku produkcją mebli wg projektów Eamsów zajmuje się szwajcarska firma Vitra. 


Lounge Chair z 1956r.
Organic Chair z 1940r.
Aluminium Chair z 1958r.
Plastic Armchair z 1950r.

W latach 90. XX wieku za sprawą wystawy „Organic Design” zorganizowanej przez London Design Museum nastąpiło ożywienie nurtu. Współczesnym reprezentantem tego nurtu jest Ross Lovegrove, który określa swój styl jako organiczny esencjalizm (organic essentialism), w którym łączy ergonomiczne i rzeźbiarskie formy z materiałami artystycznymi i technikami wyrobniczymi.


The Gingko Carbon Table
Supernatural Chair

Go Chair

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza