środa, 7 maja 2014

Salone del Mobile Milano

W dniach od 8 do 13 kwietnia br. odbyły się kolejne targi designu: Salone del Mobile Milano.Zadebiutowały w 1961 roku promując włoskie meble i elementy wyposażenia wnętrz. Obecnie są największymi i najbardziej prestiżowymi targami wnętrzarskimi na świecie. Jak co roku, przyciągnęły wielu wystawców, architektów, producentów oraz rzesze zwiedzających. Na 230 tys. m2 powierzchni wystawienniczej zgromadzili się wystawcy z 150 państw. W czasie trwania targów w różnych częściach Mediolanu odbywały się spotkania twórców, producentów w ramach cyklu "Fuori Salone". W tegorocznej edycji znalazła się polska ekspozycja "Polish Job", która przybliżyła międzynarodowej publiczności polski design oparty na lokalnej tradycji, przeszłości a jednocześnie śmiało patrzący w przyszłość i wykorzystujący innowacyjne rozwiązania. Została również zaprezentowana kolekcja "You.Me.Design" polskiej marki Comforty Tomasza Augustyniaka, Tomasza Rygalika i Doroty Koziery.
Publiczność targów przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie mogła zapoznać się z osiągnięciami Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu i działającą w jej ramach pracownią projektowania środków transportu.
W Mediolanie odbyła się również prezentacja Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku.

Źródło: MSZ, rynekisztuka.pl, cosmit.it

Dziś chciałabym jednak wrócić do ubiegłorocznych targów designu w Mediolanie.  W ramach targów zostały zorganizowane liczne wystawy, które były prezentowane w galeriach, muzach, na placach i historycznych dziedzińcach. Edycja Salone Internazionale del Mobile  odbyła się pod hasłem "Mediolan: wnętrza jutra". Na targach nie mogło zabraknąć polskiego designu, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nasze rodzime wzornictwo zostało zaprezentowane na sześciu wystawach wspartych przez Instytut Adama Mickiewicza. Jedna z wystaw prezentowała projekt zatytułowany "Polska innowacja w Mediolanie". Projekt poświęcony wykorzystaniu innowacyjności w tworzeniu wzornictwa przemysłowego przez polskie firmy: Zieta Prozessdesign, Lorens, Kristoff. Innowacyjność to nie tylko zastosowane materiały, technologie ale przede wszystkim dopasowanie się produktów do realiów biurowych czy mieszkaniowych.

3+ Zieta Prozessdesign

Cloud Lorens

Druga wystawa to: "Kuka Cookcing-Gotowanie Przyszłości". Tu zaprezentowano robota "Kuka", który w dobry sposób łączy sztukę kulinarną z technologią.
W Temporary Museum For New Design przedstawiono w ramach wystawy "Polish Design" młode, polskie wzornictwo firm: Planika, Astrini, Landor. Firma Planika specjalizująca się w produkcji biokominków zaprezentowała m.in. "Pyramid Commerce". Astrini bazująca na zaawansowanych technologiach i urządzeniach do produkcji 3d przedstawiła kolekcję liter "City Alphabet" Piotra Wełniaka i Michała Bartkowiaka oraz mebli "Due, czyli Dialog" Doroty Koziary, które wykorzystywane są w przestrzeni publicznej. Firma Landor wykorzystująca w swoich projektach tradycyjne materiały np. filc, zaprezentowała fotel "Bufa" i komodę "Kliny" autorstwa Moniki Elikowskiej Opały i Wojciecha Opały z MOWO studio.

Bufa MOWO studio

"Świadomość zbiorowa" to kolejna z prezentacji polskiego wzornictwa zorganizowana przez Cosmos Project. Przedstawione wyroby wykonano w całości lub częściowo ze stali oraz naturalnych materiałów (wełny, słomy).
"Designlink.pl" to projekt zorganizowany przez Fundację Creative Project w ramach EDIT by designjunction. W ramach tego projektu zostały zaprezentowane prace młodych designerów mi.in. Jana Lutyka, Aleksandry Gacy, Marii Jeglińskiej. Były to przedmioty codziennego użytku, meble, architektoniczne tkaniny czy też oświetlenie.


Ribbon Jan Lutyk

Na wystawie "designlink.pl" została również zaprezentowana ikona polskiego wzornictwa lat 60 - fotel "RM58" Romana Modzelewskiego. Marka Vzór wdrożyła go do produkcji jako polietylenowy fotel.

RM58 Roman Modzelewski

Wystawę polskiego wzornictwa "Must Have From Poland" można było zwiedzać w strefie Ventura Lambrate usytuowanej w postindustrialnej dzielnicy Mediolanu. Znalazły się tu projekty nawiązujące do lat 60. i 70. - koszulki, kubki barowe Mamsam, sofa "Teddy Bear" Mikołaja Wierszyłłowskiego czy też oferta rowerów "Fera Bikes, która pozwala kupującemu na samodzielne wybranie elementów do złożenia własnego roweru.

Źródło: culture.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz